O tomto webu

Proč o webu Šablonář.cz vůbec píši? Protože do jisté míry ukazuje filozofii, která mne provází při tvorbě šablon v kancelářském balíku Microsoft Office a může Vám pomoci – spolu s pěti důvody proč spolupracovat – se rozhodnout, zdali jsem ten pravý pro výrobu Vašich šablon. Web má čistý minimalistický HTML kód.

Šablona by měla být logická, jednoduchá ale elegantní, čistá či prosta balastu (tím se rozumí nadmíra různých „stylů“ vzniklých ručním formátováním, speciálně u Wordu). Uživatel by měl rychle najít, co hledá. Práce s dokumentem s dobře nastavenými styly ve Wordu či tzv. rozloženími snímků u powerpointových prezentací – je poté komfortní, rychlá a výsledek působí profesionálně. Formátování by mělo být konzistentní, čili stejná část dokumentu by měla mít stejný styl, a proto by měly být odstraněny přebytečné (balastní) styly.

Design

Barevně je web inspirován především Wordem. Pokud rychle a přehledně naleznete informace, které hledáte, pak web dobře plní svůj účel. Konstrukce a datová velikost webu je naprosto minimalistická – texty jsou texty, položky menu a barvy jsou vytvořeny pomocí kódu, netvoří je (objemnější) obrázky, načítání webu je bleskové.

Design webu tvoří bloky, které mají nastavenou relativní (procentuální) velikost, jež dávají uživateli naprostou svobodu například plně využít vysokého rozlišení monitoru nebo si okno webového prohlížeče (browseru) zmenšit – rozložení webu se v každém případě automaticky přizpůsobí. To platí i pro velikosti písma, které jsou rovněž nastaveny v relativních jednotkách em (odvozeno od šířky písmene m). Velikost textu lze libovolně měnit dle potřeby. Web Šablonář.cz je responzivní, tzn., že se automaticky přizpůsobuje rozlišení obrazovky uživatele a správně se zobrazí i na mobilních zařízeních, jako jsou tablety nebo chytré telefony.

Navigace

Navigace webu je rozdělena do čtyř základních bloků. V prvním bloku jsou čtyři hlavní služby, které zákazníkům poskytuji: výroba profesionálních šablon v aplikacích Word, PowerPoint, Excelformulářů v PDF. Položky v menu jsou zvýrazněny příslušnými barvami, které aplikace charakterizují: Word – modrá, PowerPoint – oranžová, Excel – zelená, Adobe Acrobat (PDF) – červená.

V druhém bloku následují doplňkové služby, jako jsou pomoc s nastavením a formátováním dokumentů (například máte sepsán text, ale potřebujete dát dokumentu formu nebo jej zautomatizovat) nebo vytvoření vlastního podpisu do e-mailu ve formátu HTML.

V třetím bloku jsou obecné informace o tomto webu, tipy pro práci se šablonami a užitečné informace vycházející z praktických zkušeností, pět dobrých důvodů proč spolupracovatkontaktní údaje.

Samostatný poslední čtvrtý blok tvoří vyhledávání od Googlu, které prohledává pouze web Šablonář.cz. Je to rychlá cesta k nalezení požadovaného obsahu.